Charakterystyka i rodzaje łańcuchów rolkowych
W urządzeniach, w których konieczne jest przeniesienie napędu pracującego z dużymi prędkościami obrotowymi i wysokimi momentami obrotowymi, często korzysta się z łańcuchów napędowych. Cechują się one wysoką trwałością, mają stosunkowo niewielką masę, a przy tym wykazują małą bezwładność oraz radzą sobie ze znacznymi obciążeniami. Zależnie od specyfiki konkretnego zastosowania można spotkać łańcuchy o różnej charakterystyce.
Co warto wiedzieć o łańcuchach rolkowych?
Jednym z chętniej stosowanych w przemyśle oraz pojazdach mechanicznych sposobów przenoszenia momentu obrotowego przy występowaniu większych obciążeń jest korzystanie z łańcuchów napędowych rolkowych. Wykorzystują one koła uzębione, a często także dodatkowe rolki prowadzące i mają specyficzną budowę przypominającą „drabinkę” zbudowaną z połączonych ze sobą ogniw dwóch typów – wewnętrznych i zewnętrznych. W ogniwach wewnętrznych dwie ustawione równolegle do siebie bokami płytki o zaokrąglonych końcach są złączone ze sobą tulejką. Ogniwa zewnętrzne łączą ze sobą sworznie wchodzące w tulejki ogniw wewnętrznych. Dla zmniejszenia powstających oporów i stopnia zużycia kół uzębionych na tulejkach osadzone są rolki, które mają możliwość swobodnego obrotu. Całość funkcjonuje za sprawą odpowiedniego smarowania. Do połączenia łańcucha wykorzystywane są specjalne ogniwa tzw. spinki i półspinki, w których sworznie są utrzymywane we właściwym położeniu za sprawą zawleczek umieszczanych w znajdującym się w nich otworze lub tzw. piór nasuwanych na sfazowanie sworznia.
Jakie łańcuchy wyróżniamy?
Łańcuchy rolkowe można podzielić ze względu na ich budowę bądź na standard wykonania. W pierwszym przypadku możemy mieć do czynienia z klasycznym łańcuchem jednorzędowym, albo wielorzędowym np. dwurzędowym albo trzyrzędowym. W ich przypadku ogniwa składają się z większej liczby płytek, tulejek i rolek, a stosowane sworznie są o wiele dłuższe. Z łańcuchów wielorzędowych korzysta się przy większych obciążeniach. Jeżeli chodzi o standard wykonania, to w grę wchodzą oznaczane kodem BS czy B łańcuchy brytyjskie (europejskie), gdzie podziałka zmienia się co 1/16 cala albo łańcuchy amerykańskie z kodem A lub ANSI i podziałką co 1/8 cala. Podziałka jest odległością między środkiem geometrycznym sworzni sąsiadujących ze sobą płytek. Parametr ten wpływa na pozostałe parametry łańcucha. Firma Potyrała i Spółka ze Stargardu oferuje szeroki wybór rolkowych łańcuchów napędowych do zastosowań przemysłowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana