Co oznacza skrót CNC?
Maszyny i urządzenia do obróbki różnego rodzaju materiałów są standardowym wyposażeniem większości przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki nim szybko, łatwo, a co najważniejsze dokładnie można wykonać obróbkę metali, tworzyw sztucznych i innych surowców. Wśród urządzeń obróbczych coraz częściej spotykamy obrabiarki posiadające tajemniczy skrót CNC. Sprawdźmy zatem, co oznacza ten termin i czym charakteryzują się urządzenia opatrzone takim skrótem?
Co to są obrabiarki CNC?
Do grupy obrabiarek CNC zaliczamy wszystkie urządzenia, wyposażone w komputerowy system sterowania numerycznego, w skrócie CNC. Ten sposób sterowania można zastosować w tokarkach, frezarkach i innych podobnych maszynach. Pozwala on na pełną automatyzację zadań wykonywanych przez dane urządzenie. Dzięki temu zwiększa się wydajność i dokładność obrabiarki. Jest to szczególnie ważne, przy masowej produkcji elementów, których wymiary i kształt muszą być takie same. Kolejną zaletą układu CNC jest łatwość programowania, co umożliwia szybką zmianę parametrów obrabianego materiału.
Nic więc dziwnego, że przedsiębiorstwa świadczące usługi obróbki maszynami CNC np. firma Pro-Assem ze Skawiny, współpracują z wieloma zakładami, dla których wykonują zlecenia obróbki skrawaniem. Nowoczesny park maszynowy w postaci profesjonalnych tokarek, frezarek i szlifierek, wyposażonych w systemy sterowania CNC pozwala na realizację nawet najbardziej wymagających projektów, bez względu na ich skomplikowanie.
Gdzie znajdują zastosowanie obrabiarki CNC?
Obrabiarki sterowane numerycznie wykorzystywane są głównie do obróbki materiałów, która odbywa się w technice skrawania. Dotyczy to przede wszystkim toczenia, frezowania oraz szlifowania, a odnosi się najczęściej do metali, nieco rzadziej zaś do tworzyw sztucznych. Sterowanie CNC zapewnia wysoką precyzję wytwarzanych elementów. Ma to znaczenie, szczególnie w przypadku produkcji masowej, gdzie każda seria danego elementu musi być identyczna pod względem wymiarów i kształtu.
Nowoczesne obrabiarki CNC dzięki zaawansowanym systemom sterowania mogą być programowane w bardzo intuicyjny sposób. Coraz częściej wyposażone są w moduł pozwalający na wprowadzenie gotowych danych z nośnika. Dane te są następnie przetwarzane w kod alfanumeryczny, który wskazuje obrabiarce parametry finalnego wyrobu, a także określa jakich narzędzi obrabiarka powinna użyć. Jak zatem widać obrabiarki CNC są znacznie bardziej wydajne i precyzyjne od swoich manualnych odpowiedników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana