Czym jest magnetyt?
Magnetyt to kamień, którego nazwa wywodzi się od dawnego greckiego miasta Magnesia. Miasto to nosi obecnie nazwę Manissa i leży na obszarze Turcji w Azji Mniejszej, gdzie go odkryto. Magnetyt należy do minerałów bardzo pospolitych i szeroko rozpowszechnionych na świecie. Co ciekawe, dzięki oddziaływaniom magnetycznym potrafi przyciągać przedmioty wykonane z żelaza. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się magnetyt!
Właściwości magnetytu
Magnetyt to minerał z tlenku żelaza należący do grupy zwanej spinelami. Jest to cenna ruda żelaza, która charakteryzuje się czarną barwą i rysą. Jest nieprzezroczysty i ma metaliczny lub półmetaliczny połysk. Tworzy kryształy o pokroju izometrycznym, najczęściej w kształcie ośmiościanu, rzadziej dwunastościanu. Zdarza się, że występuje w postaci skupień ziarnistych i zbitych. W stanie chemicznie czystym zawiera około 73% żelaza, co sprawia, że jest on najbogatszą i najcenniejszą rudą tego metalu na świecie.
Jak zauważa przedstawiciel firmy Haldex z Katowic: realizujemy dostawy wysokiej jakości magnetytu skandynawskiego dla odbiorców krajowych. Oferujemy magnetyt dla przemysłu wydobywczego o gęstości ok. 4,7 g/cm³ i zawartości składników magnetycznych min. 95%.
Magnetyt jest kruchy i nieprzezroczysty. Oprócz żelaza często zawiera domieszki tytanu, manganu, magnezu czy chromu. Do najbardziej charakterystycznych cech magnetytu należą silne właściwości magnetyczne – jego kryształy są przyciągane przez magnes, a zbite masy same działają jak magnes. Własności magnetyczne znikają w temperaturze 580°C.
Występowanie i zastosowanie magnetytu
Magnetyt występuje dość powszechnie w wielu skałach magmowych, w szczególności zasadowych i ultrazasadowych. Jest częstym składnikiem skał osadowych i metamorficznych, powstających w wyniku przeobrażeń regionalnych oraz kontaktowych. Bogate złoża magnetytu znajdują się w Szwecji, Rosji, USA i na Ukrainie. W Polsce minerał ten występuje szczególnie na Dolnym Śląsku i w okolicach Szklarskiej Poręby. Wiele firm zajmuje się sprzedażą magnetytu, np. firma Haldex w Katowicach.
Magnetyt wykorzystuje się do produkcji materiałów ściernych. Jego odmiana znana jako kamień lodowy była podstawą pierwszych kompasów magnetycznych. Duże ilości magnetytu są wydobywane i przetwarzane na żelazo do wykorzystania w produkcji stali. Odłamki odmiany stalowoszarej po obróbce są używane jako kamień ozdobny. Uzdatnianie wody jest również ważnym zastosowaniem magnetytu, ponieważ minerał przyciąga i wiąże rozpuszczony arsen.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana