Czym różnią się kominy systemowe z wkładem ceramicznym od kominów systemowych z wkładem stalowym?
Wykonanie odpowiedniej instalacji kominowej jest warunkiem, który trzeba spełnić, chcąc korzystać z kotła centralnego ogrzewania, kominka, pieca wolnostojącego czy tradycyjnej kuchni węglowej. Ze względu na różną charakterystykę pracy tych urządzeń konieczne będzie jednak właściwe dopasowanie materiału, z którego zostanie wykonany komin. Najpopularniejszym dziś rozwiązaniem jest użycie wkładu stalowego lub ceramicznego.
Czym charakteryzują się stalowe wkłady kominowe?
Stalowy wkład kominowy jest wykonany z kształtek o odpowiedniej dla konkretnego urządzenia grzewczego średnicy, które łączone ze sobą tworzą wewnętrzną część przewodu kominowego. Dla zachowania stabilności oraz zabezpieczenia komina systemowego przed wpływem czynników zewnętrznych oraz odseparowaniem go od elementów konstrukcyjnych jest umieszczany w specjalnej obudowie. Zwykle wykonuje się ją z lekkich pustaków, jednak wkłady stalowe bez przeszkód można też umieszczać wewnątrz klasycznych kominów murowanych np. w ramach modernizacji systemu ogrzewania. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i właściwej żywotności wkłady są wytwarzane ze stali o właściwościach dopasowanych do spalanego opału. W przypadku kotłów gazowych i olejowych będzie to stal kwasoodporna, która chroni przed niszczącym działaniem powstającego kondensatu. Przy kotłach zasilanych ekogroszkiem lub pelletem drzewnym używa się wkładów ze stali żaroodpornej, która będzie w stanie wytrzymać wysoką temperaturę powstającą w razie zapłonu osadzających się substancji smolistych lub sadzy.
Co wyróżnia ceramiczne wkłady kominowe?
Wkłady ceramiczne mają podobną budowę do wkładów stalowych, kształtki są w nich jednak wykonane z tradycyjnej ceramiki, a więc mieszaniny specjalnie dobieranych glinek, które wypala się w wysokiej temperaturze. Zapewnia im to znakomitą odporność zarówno na chemikalia, jak i na generowane w razie ewentualnego pożaru zanieczyszczeń ciepło. Ta właściwość sprawia, że wkłady ceramiczne są bardziej uniwersalne. Z uwagi na użyty materiał kształtki są też cięższe i wymagają nieco solidniejszej konstrukcji komina niż przy wkładach metalowych. Z reguły są też trwalsze, więc ich okres eksploatacji może okazać się dłuższy. Minusem ich zakupu jest wyższa cena.
Szeroki wybór stalowych i ceramicznych wkładów kominowych można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona zarówno wkłady do kotłów zasilanych ekogroszkiem i pelletem drzewnym, jak i gazem lub olejem opałowym. Dostępne są również wkłady systemowe do pieców wolnostojących oraz wkładów kominkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana