Czym są stale stopowe i niestopowe?
Stal jest stopem żelaza i węgla, materiałem o doskonałych właściwościach, który znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych gałęziach przemysłu i gospodarki – wykorzystywana jest przede wszystkim w: budownictwie, gastronomii, medycynie, ale też w motoryzacji i lotnictwie. Wyróżniamy kilka kryteriów podziału stali – jednym z nich jest podział na stal stopową i niestopową. Czym charakteryzuje się stal stopowa? Jakie właściwości wyróżniają stal niestopową?
Czym wyróżnia się stal stopowa?
Stal stopowa jest materiałem o określonych właściwościach, pozwalających na zastosowanie jej w określonym celu i dostosowaniu do pewnych wymagań. Do produkcji stali stopowej wykorzystuje się bowiem, poza węglem i żelazem, pewne domieszki, które na różne sposoby wpływają na jej właściwości, zmieniając jej charakterystykę.
Zastosowanie dodatków stopowych, ma na celu zazwyczaj podwyższenie hartowności stali, jej wzmocnienie, często także uzyskanie określonych własności wytrzymałościowych. I tak na przykład stal z domieszką krzemu, jest bardziej wytrzymała i twardsza, zaś stal z domieszką niklu wyróżnia się mniejszą temperaturą kruchości. Godną polecenia firmą, oferującą najwyższej jakości stal kotłową, jakościową, drobnoziarnistą, blachy i wypałki kotłowe, kształtowniki i odkuwki, jest Polmet.
Stal niestopowa – charakterystyka i rodzaje
Stal niestopowa (zwana też węglową) to stal, która nie zawiera w swoim składzie specjalnie wprowadzonych pierwiastków, a wyłącznie węgiel oraz ograniczoną ilość domieszek i zanieczyszczeń. Podobnie, jak stal stopowa, tak i stal niestopowa ma wiele zastosowań. Dzięki wyjątkowej trwałości i wytrzymałości, stosowana jest ona do budowy różnego rodzaju konstrukcji, takich jak mosty, ale z powodzeniem służy też w przemyśle, do budowy różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Stal niestopowa wykorzystywana jest również przy produkcji wierteł, ostrzy oraz tarcz, a także pił, brzeszczotów czy młotków ślusarskich.
Do stali najwyższej jakości, wykorzystywanej do produkcji urządzeń, pracujących w wysokich temperaturach, potrafiących znosić ogromne obciążenia, zalicza się między innymi stal o oznaczeniu: C22.8, A105 oraz WNr.1.0460.
Stal niestopową można podzielić na kilka rodzajów – w zależności od zawartości węgla. Wyróżniamy:
- stal niskowęglową – czyli miękką, charakteryzującą się wysoką rozciągliwością i możliwością przybierania rozmaitych kształtów. Zawartość węgla w tej stali to ok. 0,3%;
- stal średniowęglową – w jej składzie znajduje się około 0,3 do 0,6% węgla;
- stal wysokowęglową – w jej składzie znajduje się ponad 0,6% węgla. Stal wysokowęglowa to stal najmocniejsza, najtwardsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana