Gdzie znajdują zastosowanie cylindry hydrauliczne?
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób niewielkie urządzenia są w stanie przenosić duże obciążenia, powinieneś wiedzieć, że odpowiedzialne za to są systemy hydrauliczne. Jednym z kluczowych ich elementów są natomiast cylindry hydrauliczne, które bierzemy na tapet w tym artykule. Dowiesz się więc z niego: czym one są, jaka jest ich budowa oraz gdzie i do czego się je wykorzystuje.
Czym są cylindry hydrauliczne?
Cylindry hydrauliczne są jedną z części systemów hydraulicznych, w których pełnią funkcję silnika. Pozwalają one na przekształcanie energii potencjalnej w energię mechaniczną za sprawą oddziaływającego na nie ciśnienia roboczego cieczy. Ze względu na swoją budowę dzielą się ona na wiele różnorodnych rodzajów, z czego najpowszechniejsze to modele jednostronnego i dwustronnego działania.
Budowa cylindrów hydraulicznych
Cylindry hydrauliczne zbudowane są z tłoka połączonego z tłoczyskiem umieszczonego w cylindrycznej rurze, której zawdzięczają swoją nazwę. Sam tłok dzieli z kolei cylinder na dwie komory — dolną oraz boczną. Dodatkowymi elementami wchodzącymi w skład cylindrów hydraulicznych teleskopowych są także:
kołnierz,
ucho wahliwe,
pierścienie przesuwne.
Gdzie oraz w jakim celu stosowane są najczęściej cylindry hydrauliczne?
Dostępne na rynku, między innymi w ofercie producenta hydrauliki Zakład Hydrauliki Siłowej, modele mogą być wykorzystywane w zależności od swojego rodzaju do różnorodnych prac. Wymienić można wśród nich przede wszystkim ciągnięcie oraz wyginanie, mocowanie, a także podnoszenie. Z kolei dzięki temu, że cechują się wysoką skutecznością procesów przeprowadzanych z ich wykorzystaniem, a także dużą odpornością na działanie nawet niekorzystnych warunków znajdują one szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Zalicza się do nich między innymi w:
rolnictwo, gdzie umożliwiają sterowanie różnorodnymi maszynami,
budownictwo, gdzie wykorzystywane są jako elementy maszyn takich jak dźwigi, koparki lub spychacze,
przemysł energetyczny, w którym stanowią elementy elektrowni cieplnych, także tych bazujących na OZE,
przemysł motoryzacyjny, będąc w nim elementem układów hydraulicznych stosowanych w pojazdach,
przemysł górniczy, w którym stanowią podzespoły maszyn wykorzystywanych w pracach wydobywczych i transportujących urobek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana