Jak włazy do cystern są chronione przed rdzą?
Cysterny są to pojazdy lub pojedyncze zbiorniki, które umożliwiają transport różnego rodzaju płynnych produktów. Ważne jest, aby cysterny były wyposażone w solidne i odporne włazy, przez które można bezpiecznie napełnić lub opróżnić cysternę. W tym celu włazy często zabezpiecza się przed wystąpieniem rdzy. Poniżej sprawdzamy, w jaki sposób włazy do cystern są zabezpieczane przed korozją i jakie mają one właściwości. Zachęcamy do lektury.
Zabezpieczanie włazów do cystern przed korozją
Obecnie na rynku można dostać różne rodzaje cystern, które są niezbędne do transportu różnych płynów i substancji chemicznych. Niezwykle ważne jest, aby miały one starannie dopracowaną konstrukcję, która powinna być wykonana z trwałych materiałów. Jednym z elementów cysterny jest właz. Powinien on stanowić solidne zabezpieczenie przed ewentualnym rozlaniem danej substancji i zapewniać stabilne warunki wewnątrz cysterny.
Włazy do cystern mają też za zadanie chronić cysternę przed wybuchem i zapewniać izolację od składników obecnych w atmosferze. W celu zabezpieczenia cystern przed korozją i uszkodzeniem wykonuje się je ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się odpowiednimi parametrami.
Stal nierdzewna, z której wykonuje się włazy do cystern, jest odporna na rdzę, na działanie kwasów, a także różnego rodzaju roztworów alkalicznych. Jedną z firm, która oferuje nierdzewne włazy do cystern, jest firma Ceres z Gdańska. Dodatkowo zajmuje się ona sprzedażą akcesoriów do cystern samochodowych i kolejowych, dennic aluminiowych, a także zaworów bezpieczeństwa.
Jakie są wymagania dotyczące włazów do cystern?
Jak już wiadomo, włazy są ważnym elementem cystern i pełnią funkcję ochronną. Ważne jest nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie przed korozją i czynnikami zewnętrznymi, ale też wybór właściwego rodzaju włazu do cystern. Powinien on być dopasowany do rodzaju transportowanego surowca.
W przypadku włazów ciśnieniowych są one dostosowane do cystern, w których wnętrzu panuje ciśnienie powyżej 0,5 bara. Z kolei włazy bezciśnieniowe są przeznaczone do zbiorników, w których ciśnienie wewnętrzne jest mniejsze niż 0,5 bara.
Innym rodzajem włazów są włazy owalne, okrągłe, czy też prostokątne. Każdy z nich również musi posiadać aktualne certyfikaty, które potwierdzają jakość ich wykonania i odporność na korozję. Dodatkowo każdy z nich powinien umożliwiać łatwy dostęp do wnętrza cysterny w celu sprawdzenia jej stanu lub wykonania niezbędnych napraw. Wymogiem jest też konieczność posiadania zgodności z europejskimi normami jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana