Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów konstrukcji z żelbetu?
Żelbet jako materiał nie jest palny. To samo dotyczy prętów ze stali konstrukcyjnej, które są jego składnikiem. Jednak nie można powiedzieć, że jest on całkowicie odporny na ogień. Niekiedy zapaleniu może ulec materiał, jakim jest pokryty. W takich wypadkach wysoka temperatura wpływa na wewnętrzne elementy konstrukcyjne, które mogą się odkształcać i w konsekwencji pękać. To samo tyczy się samego betonu, kruszącego się podczas pożaru.
Kiedy konstrukcja z żelbetu może się zapalić?
Przyczyny pożarów konstrukcji żelbetowej są takie same jak w przypadku innych obiektów i przedmiotów. Jednak nigdy bezpośrednio nie są one zajęte ogniem. Z reguły zajmują się od innych łatwopalnych przedmiotów, takich jak płonąca instalacja elektryczna, zajęte ogniem łatwopalne wnętrza budynku czy paląca się warstwa farby lub innego materiału, którym jest pokryta konstrukcja.
Przyczyn powstania pożaru może być wiele. Najczęściej jest to awaria instalacji elektrycznej, wyładowanie atmosferyczne czy działanie sił spowodowane atakiem terrorystycznym. Niewykluczone może być również podpalenie.
Trzeba zauważyć, że odporność konstrukcji żelbetowych na pożar jest zależna od tego, jak będzie na nią oddziaływać wysoka temperatura z pożaru w sąsiedztwie albo w jej wnętrzu. Po jej ogrzaniu niektóre elementy mogą ulec odkształceniu w zależności od współczynnika rozszerzalności termicznej. W dodatku wysokie temperatury wpływają na wzrost plastyczności zarówno betonu, jak i stali, co skutkuje jeszcze większymi odkształceniami. Konsekwencją tego wszystkiego może być nawet zawalenie się konstrukcji.
Aby zminimalizować skutki, przedsiębiorstwa takie, jak Jack-Service, wciąż opracowują metody ochrony budynków przed pożarami. W celu zwiększenia wytrzymałościowego obiektów używane są nowoczesne technologie i materiały.
Jak ochrania się konstrukcje żelbetowe przed pożarem?
Każdy budynek powinien posiadać optymalne zabezpieczenie przed skutkami pożaru. Najczęściej stosowane to przegrody przeciwpożarowe, skonstruowane z niepalnych materiałów. Jednak powierzchnie żelbetowe najczęściej chroni się specjalnymi ognioodpornymi warstwami. Są to impregnaty, które nanosi się na wszystkie powierzchnie. Tego typu ochrona przeciwpożarowa polega na niedopuszczeniu do działania wysokich temperatur na główne elementy konstrukcyjne.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą również polegać na natryskach powierzchni specjalną masą, która oprócz właściwości termoizolacyjnych ma też zdolności pochłaniania hałasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana