Jakie wyróżniamy rodzaje profili stalowych?
Wyroby ze stali są wybierane z uwagi na charakterystykę materiału, z jakiego je wykonano, a więc przede wszystkim wytrzymałość na czynniki zewnętrzne – siły ściskające, rozciągające, zginające czy ścinające, a także wysokie temperatury i działanie rozmaitych chemikaliów. W wielu przypadkach znaczenie ma jednak również geometria konkretnego elementu, która może zwiększać odporność na obciążenia, a przy tym gwarantować niską masę i łatwą obróbkę.
Czym są profile stalowe?
Materiałem, który jest używany do wykonywania różnych elementów podlegających znacznym obciążeniom dynamicznym i statycznym są profile stalowe. Określa się je jako kształtowniki zamknięte, a więc elementy o przekroju odpowiadającym jednej z podstawowych płaskich figur geometrycznych – z reguły prostokątowi albo kwadratowi, choć spotyka się także profile sześcio- i ośmiokątne czy trójkątne. Szczególną odmianą profilu zamkniętego są też rury, które poza możliwością wykorzystania jako elementy struktury nośnej służą także do transportu cieczy, gazów oraz materiałów sypkich. W zależności od konkretnego zastosowania profile wykonuje się z rozmaitych gatunków stali – w przypadku rur będzie ich bardzo dużo ze względu na różne warunki pracy związane z panującymi ciśnieniami, temperaturą czy składem chemicznym przesyłanego medium lub twardością ciała stałego. Znaczenie mają też wibracje i rozszerzalność cieplna.
Jak produkuje się profile stalowe?
Profile stalowe mogą być wytwarzane różnymi metodami w zależności od przewidywanego zastosowania i oddziałujących na nie czynników zewnętrznych. Najprostszy podział obejmuje profile ze szwem, które powstają w wyniku walcowania na zimno lub na ciepło, a następnie spawania albo zgrzewania oraz profile bezszwowe, które mogą być walcowane i dziurowane lub otrzymywane za sprawą wyciskania.
Szeroki asortyment wyrobów stalowych można znaleźć w ofercie hurtowni UNITUBE, która specjalizuje się w sprzedaży profili różnych parametrach i przeznaczeniu, w tym kształtowników oraz profili zamkniętych. Dostępne są rury ze szwem i rury bezszwowe przeznaczone do budowy konstrukcji stalowych, maszyn, urządzeń oraz pojazdów, a także instalacji przemysłowych w energetyce, branży chemicznej i petrochemicznej, jak również transporcie mediów i przemyśle morskim.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana