Klasyfikacja i terminologia pojęć obróbki cieplnej stali
Stal to materiał wykorzystywany niezwykle często w różnych branżach, między innymi w przemyśle. Produkty z niego wykonywane przyjmują różne formy i powstają z reguły w wyniku obróbki cieplnej. Jakie zagadnienia związane są z tym procesem? Przeczytaj tekst, aby poznać pojęcia dotyczące obróbki cieplnej stali i dowiedzieć się, jak konkretnie ona przebiega.
Czym jest obróbka cieplna?
Jak łatwo się domyślić, obróbka cieplna charakteryzuje się tym, że zakłada użycie wysokiej temperatury. Z upływem czasu materiał, na który ona oddziałuje, zaczyna zmieniać, postać na płynną. Wówczas o wiele łatwiej nadać stali i innym metalom pożądany kształt. W zakres obróbki cieplnej można włączyć szereg różnorakich działań. Co jednak najważniejsze – ich główny cel stanowi ulepszenie właściwości wyrobów ze stali.
Dzięki odpowiednim zabiegom staje się ona na przykład bardziej plastyczna, wytrzymała czy odporna na zniszczenia. Zmiana struktury może wpływać na cechy metalu, bardzo ważne jest zatem wybranie właściwej metody, która pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty.
Rodzaje obróbki cieplnej
Oddziaływanie temperaturą nie polega jedynie na podgrzewaniu materiałów. Obróbka stali może mieć zatem na przykład charakter cieplno-plastyczny. Wówczas jej celem jest nadanie metalowi innych właściwości mechanicznych w wyniku oddziaływania odpowiedniej temperatury. Wyróżnia się również obróbkę cieplno-chemiczną, w wyniku której wierzchnie warstwy materiałów stają się bardziej odporne na przykład na ścieranie i korozję.
Inny rodzaj, czyli wyżarzanie, polega na nagrzaniu materiału do odpowiednio wysokiej temperatury i utrzymanie go w takim środowisku przez jakiś czas, a następnie schłodzenie. Podobnym procesem jest starzenie, które ma na celu zwiększenie twardości, a zmniejszenie plastyczności stali. Kolejny przykład, hartowanie, zakłada nagrzanie materiału do wysokiej temperatury, a następnie szybkie schłodzenie.
Wyroby ze stali ulepszonej w wyniku opisanych procesów są oferowane przez specjalistyczne firmy, takie jak na przykład Hax-Inox. Jest więcej rodzajów obróbki cieplnej, a każdy z nich może nadawać metalom nieco inne właściwości. Warto wykorzystywać ulepszoną stal, bo wykonane z niej produkty będą, w zależności od zapotrzebowania, twardsze, wytrzymalsze, a także odporne na korozję. Zaopatrywanie się w stal u zaufanych sprzedawców zwiększy gwarancję jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana