Metody mocowania sprężyn
Sprężyny są nieodłącznym elementem większości przedmiotów codziennego użytku. Oznacza to, że ich rodzajów jest wiele, a każdy z nich ma inną specyfikę, cechy budowy, sposób montażu, jak i pełni różne funkcje. Chcesz wiedzieć, jakie istnieją metody mocowania sprężyn? Czym dany sposób mocowania się charakteryzuje? Przeczytaj artykuł i sprawdź! Poznaj typowe techniki, dostosowane do wybranych rodzajów sprężyn.
Sposoby montażu sprężyny naciągowej i naciskowej
Sprężyny naciągowe charakteryzują się przymocowaną pętlą na ich zakończeniu, dzięki której można ja zamocować do wybranego przedmiotu z zastosowaniem specjalistycznej maszyny. Wyróżnia się kilka standardowych zakończeń, w tym zaczep niemiecki, angielski, hakowy, obrotowy lub zaczepy ukształtowane w sposób indywidualny, uwzględniający potrzeby pracy zespołu, gdzie dana sprężyna będzie wykorzystywana.
Z kolei sposób montażu sprężyny naciskowej zależny jest od rodzaju jej zamknięcia. Wyróżnia się zamknięcie kwadratowe, gdzie sprężyna obracana jest za pomocą uszczelki, która jest podłączona do ostatniego zwoju. Ciekawe rozwiązania dotyczą sprężyny z otwartym końcem. Wyróżniają się odstępem i ściegiem na ostatnich zwojach, przez co należy je montować, umieszczając w otworze lub wokół wału. Pomoc w wyborze odpowiedniej sprężyny oferuje producent sprężyn. Katowice są miastem działalności firmy WIMET, specjalizującej się w produkcji sprężyn.
Sposób montażu sprężyny spiralnej i talerzowej
Ten typ sprężyny najczęściej mocuje się na tulei lub łożysku, na którym powinna zostać odpowiednia ilość taśmy. W przypadku, kiedy mechanizm rozwinięcia sprężyny nie jest ograniczony, to w takim przypadku zachodzi potrzeba dodatkowego przymocowania nitem lub wkrętem.
Inne stosowane sposoby montażu sprężyny spiralnej są następujące:
mocowanie wałem;
założenie na tulei lub łożysku z zastosowaniem mocowania wewnętrznego;
montaż w ruchomym urządzeniu;
montaż w zagłębieniu ustalającym.
Z kolei utrzymanie sprężyny talerzowej w wybranym miejscu możliwe jest dzięki zastosowaniu elementów prowadzących. Zazwyczaj prawidłowy montaż zapewnia prowadnica wewnętrzna, taka jak pręt przeprowadzony przez średnicę wewnętrzną. Z kolei wybór prowadnicy zewnętrznej determinuje konieczność zastosowania tulei.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana