Na czym polega wyoblanie?
Stal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w różnych branżach przemysłowych surowców. Zrobione z niej blachy na ogół odznaczają się podatnością na odkształcenia. Dlatego też często poddaje się je plastycznej obróbce. W tym celu wykonuje się m.in. proces wyoblania metali, dzięki któremu dany materiał zmienia swój kształt bez przerywania ciągłości powierzchni. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się więcej na temat wyoblania.
Wyoblanie – co to takiego?
Proces wyoblania niegdyś określano mianem drykowania. Pod pojęciem tym zazwyczaj rozumie się działanie ukierunkowane na zmianę kształtu obrabianego materiału. Zastosowanie odpowiednio dobranych przyrządów kształtujących, czyli rolki do wyoblania oraz wyoblaka prowadzi do nadania surowcowi kształtu wirującego wzornika. Ułożone tam krążki blachy w wyniku przeprowadzonych na wyoblarce czynności obróbczych zyskują postać figur obrotowych. Specjaliści z takich firm, jak BEGO-STAL, wyoblaniu często poddają również wyroby asymetryczne. Jest to możliwe dzięki wykonywaniu przez wspomnianą maszynę synchronicznych ruchów zbliżających i odjeżdżających. Warto pamiętać o tym, że blachy przeznaczone do wyoblania powinny mieć formę krążków. Zwykle wycina się je z kwadratowych fragmentów, na które wcześniej dzieli się materiał wykorzystywany do obróbki mechanicznej.
Najważniejsze zalety wyoblania
Wyoblanie jest jedną z najpopularniejszych technik obrabiania blach oraz innych plastycznych surowców. Dzieje się tak nie bez powodu. Cały proces zmiany kształtu przebiega bowiem szybko i sprawnie. Za jego pomocą można produkować unikalne, pojedyncze elementy o dość nietypowych kształtach. Proces ten doskonale sprawdza się także przy małoseryjnym wytwarzaniu różnorodnych części oraz naczyń kuchennych. Profesjonalne wyoblanie blach stanowi idealną alternatywę dla tłoczenia tych surowców. W trakcie wykonywania obróbki stali pierwszą z wymienionych metod powstaje stosunkowo niewiele odpadów. Dlatego jest to proces przyjazny dla środowiska naturalnego. Całe przedsięwzięcie jest stosunkowo niezbyt kosztowne i czasochłonne. Produkcja jednego, nawet bardzo skomplikowanego cienkościennego przedmiotu odbywa się podczas jednego cyklu pracy. W zależności od rodzaju zastosowanego sprzętu wyoblanie może przebiegać ręcznie albo automatycznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana