Na czym polegają badania penetracyjne PT?
Badania penetracyjne PT wykonuje się na materiałach nieporowatych. Za ich pomocą określa się, czy na ich powierzchni występują różne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy zarysowania. Wykonuje się je w przemyśle dość często, głównie ze względu na ich precyzję. Przed ich wykonaniem trzeba tylko pamiętać, że na źle przygotowanej powierzchni można nie otrzymać miarodajnych i użytecznych wyników.
Jak przebiegają badania penetracyjne PT?
Badanie penetracyjne PT opiera się na kilku prostych krokach. Osoba je przeprowadzająca zajmuje się kolejno:
dokładnym oczyszczeniem i przygotowaniem powierzchni,
umieszczeniem penetrantu na powierzchni badanego materiału,
użyciem wywoływacza,
oględzinami i analizą ich wyniku,
usunięciem z powiedzeni materiału penetrantu.
Badania penetracyjne PT wykonuje się głównie na metalach oraz ich stopach, a także na ceramice. To jeden z najlepszych sposób, w jaki można sprawdzić, czy materiał nie jest uszkodzony. Bardzo często pęknięcia czy zadrapania sprawiają, że nie można go wykorzystać, dlatego ważne jest, aby tego typu wady wykryć szybko, jednocześnie nie niszcząc poszczególnych komponentów.
Wykorzystując badanie penetracyjne PT, bardzo łatwo można wykazać, że jakaś powierzchnia nie jest idealnie gładka. W ten sposób można sprawdzić różnego rodzaju komponenty przed zamontowaniem ich w maszynach czy na linii produkcyjnej. Dlatego metodę wykorzystuje się głównie w przemyśle. Rozprowadzony na powierzchni materiału penetrant bada się za pomocą światła białego lub ultrafioletowego. W ten sposób można określić, gdzie dokładnie pojawiają się uszkodzenia oraz czy są one na tyle poważne, żeby nie można było wykorzystać danego komponentu. Bardzo ważne jest odtłuszczenie i oczyszczenie powierzchni, żeby badanie było jak najbardziej wiarygodne.
Jakie są zalety badania PT?
Badanie penetracyjne PT ma wiele zalet, przez które jest często wybierane. Firmy takie jak Lerg-Pet oferują profesjonalne podejście i nieniszczącą technologię sprawdzania materiałów. Największymi plusami jej zastosowania są:
łatwość i szybkość przeprowadzania badania,
niskie koszty,
brak dużych i kosztownych w utrzymaniu sprzętów,
brak wymagania wysokich kwalifikacji i doświadczenia u osoby przeprowadzającej badanie,
wysoka skuteczność.
Jedyną poważną wadą tego typu badania jest konieczność dokładnego przygotowania zarówno materiału, jak i penetrantu. Jednak specjaliści szybko się z tym uporają i wykonają dobrej jakości pomiar, który pomoże określić jakość wykonania sprawdzanych komponentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana