Oznaczanie miejsc pracy na wysokościach
Praca na wysokościach, która odbywa się na rusztowaniu budowlanym, jest zajęciem szczególnie niebezpiecznym. Stanowi zagrożenie nie tylko dla robotników, ale także dla osób, które poruszają się pod rusztowaniem. Spadające z wysokości elementy mogą stanowić poważne zagrożenie, podobnie, jak sam stelaż rusztowania. Właśnie dlatego przepisy BHP określają, jak oznakować miejsce pracy na wysokościach.
Kiedy mamy do czynienia z pracą na wysokości?
Wielu osobom praca na wysokości kojarzy się zapewne z kilkumetrową wysokością. To prawda, najczęściej roboty na rusztowaniu są wykonywane na dużej wysokości. A jednak nawet praca powyżej 1 m jest już zaliczana do pracy na wysokości, a więc do takiej, która jest szczególnie niebezpieczna. Nawet przy pracy na drabinie, należy więc zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, nie mówiąc już o ogromnych konstrukcjach, jakimi są rusztowania. Nieoznakowanie takiego miejsca pracy może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.
Jak wyznaczyć strefę niebezpieczną ze względu na rusztowanie?
Praca na rusztowaniu jest niebezpieczna nie tylko, dla osób znajdujących się na nim. Szczególnie jeśli konstrukcja znajduje się w mieście, na chodniku, nietrudno o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi, a coś może spaść na przechodniów lub samochody znajdujące się na dole. Dlatego bardzo ważnym etapem montażu, jest wyznaczenie tzw. strefy niebezpiecznej. Wymiary takiej strefy to 1/10 wysokości, z której może dojść do upadku i nie może wynosić mniej niż 6 metrów. Nawet jeśli montażem rusztowania zajmuje się firma zewnętrzna taka jak SKAT Rusztowania, wyznaczenie strefy niebezpiecznej należy do obowiązków kierownika budowy.
Jak oznakować miejsce pracy na wysokościach?
Samo wyznaczenie strefy niebezpiecznej nie wystarczy. Aby zgodnie z przepisami BHP chronić pracowników oraz osoby trzecie, które mogą poruszać się w obszarze rusztowania, niezbędne jest oznakowanie strefy niebezpiecznej. Stosuje się do tego różnego rodzaju znaki. Muszą być one dobrze widoczne i czytelne z odległości. Do tego typu oznaczeń często stosuje się żółtą tablicę z czarny napisem „Uwaga! Roboty na wysokości” lub „Zagrożenie upadkiem materiału z wysokości”. Dodatkowo można użyć także znaków ostrzegawczych. Są one łatwe do rozpoznania przez przechodniów. Mają kształt trójkąta, na którym znajduje się piktogram ostrzegający przez możliwymi spadającymi elementami z góry. Zaletą tego znaku jest to, że jest zrozumiały również dla obcokrajowców. Warto również zastosować znaki, które będą dobrze widoczne po zmierzchu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana