Podstawowe rodzaje nitów
Wykorzystanie nitów daje możliwość stworzenia trwałych połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Jednak, aby nitowanie było skuteczne, konieczne jest zastosowanie nie tylko dobrego urządzenia, ale przede wszystkim właściwych łączników. Na rynku dostępnych jest wiele różnych nitów. Mają one przypisane swoje zastosowanie. Odkryj podstawowe rodzaje, które mogą Ci się przydać.
Z jakich materiałów powstają najczęściej stosowane nity?
Głównym parametrem decydującym o wyborze konkretnych nitów jest materiał, z którego się je wykonuje. Producenci oferują szereg rozwiązań, jednak najpopularniejszych jest tak naprawdę kilka. Specjaliści z takich firm, jak P.P.H.U. GŁOWACKI i S–KA S.C. Zakład Obróbki Termicznej i Mechanicznej, zgodnie przyznają, że najpopularniejszym materiałem, jeżeli chodzi o produkcję nitów, jest aluminium. Jednocześnie nity aluminiowe są najbardziej zróżnicowaną grupą tych elementów ze względu na różną zawartość magnezu, która dawkowana jest na etapie produkcyjnym. Nity aluminiowe z niską zawartością magnezu są stosunkowo miękkie, dzięki czemu idealnie nadają się do łączenia ze sobą delikatnych materiałów. W przypadku tych o dużej zawartości składnika uzyskuje się elementy znacznie wytrzymalsze.
Kolejną grupą popularnych nitów są te wykonane ze stali nierdzewnej. Podobnie jak aluminiowe, mają szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie łączenie narażone jest na powstawanie korozji. Stosuje się je również, jeśli kluczowe jest zachowanie sterylności. Chętnie wybierane są także nity z miedzi – te są doskonałym przewodnikiem zarówno ciepła, jak i prądu.
Nity – klasyfikacja elementów ze względu na ich budowę
Nity rozróżnia się nie tylko ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, ale także np. kształt główki. Najpopularniejszym zestawieniem jest jednak to klasyfikujące nity na poszczególne rodzaje. Wyróżnia się zatem nity:
- standardowe – najczęściej stosowane,
- zamknięte – odznaczają się wodoodpornością i umożliwiają zachowanie trzpienia,
- otwarte – wykorzystywane tam, gdzie jest niskie obciążenie materiału,
- szczelne – idealne do tworzenia konstrukcji o specjalnych wymaganiach,
- rozprężne – odznaczające się dużą siłą zacisku,
- rozwidlone – stosowane tam, gdzie konieczne jest łączenie miękkiego materiału.
Wykorzystanie nitów jest bardzo ważne w budownictwie i produkcji. Przy ich pomocy tworzy się solidne łączenia. Kluczowe jest zatem dobranie odpowiedniego rodzaju nitu – wówczas można mieć pewność trwałości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana