Rodzaje i zastosowanie pali stalowych
W procesie budowy różnych konstrukcji, takich jak mosty, ściany oporowe czy fundamenty budynków, niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiednich pali stalowych. Dzięki nim można zagwarantować stałość, trwałość oraz bezpieczeństwo stawianego obiektu. W niniejszym artykule przybliżymy najczęściej stosowane rodzaje pali, ich zastosowanie oraz specyfikę.
Pale wiercone - elastyczność i precyzja w każdych warunkach gruntowych
Jednym z najpopularniejszych rodzajów pali stosowanych w Polsce są pale wiercone w rurze obsadowej. Ich główną zaletą jest możliwość wykonania w niemal każdych warunkach gruntowych, a także zdolność do przewiercenia starych fundamentów. Pale te pozwalają na stałą kontrolę warunków gruntowych oraz bardzo precyzyjne umieszczenie zbrojenia w otworze. Charakteryzują się dużą sztywnością zginania, bardzo dużą nośnością oraz umożliwiają przewiercenie nawet twardych gruntów.
Pale CFA - niski koszt i wytrzymałość
Innym rodzajem pali są pale CFA, doceniane przede wszystkim za stosunkowo niski koszt pojedynczego egzemplarza. Ten typ pali jest najczęściej wykorzystywany przy realizacji fundamentów głębokich. Stosowane są przede wszystkim w gruntach spoistych twardoplastycznych i niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia. Wykonanie pali CFA polega na pogrążaniu świdra ruchem obrotowym na żądaną głębokość.
Pale VdW - szybkość i wszechstronność
Kolejnym rodzajem pali stalowych, które znaleźć można w ofercie firmy świadczącej usługi inżynieryjne CM-Construction, są pale VdW, które łączą specyfikę technologii wiercenia w rurze obsadowej oraz technologii CFA. Ich największą zaletą jest szybkość wykonania oraz możliwość realizacji ścian ukośnych i bliskiego sąsiedztwa z istniejącymi budynkami. Proces wiercenia odbywa się świdrem ciągłym przy jednoczesnym rurowaniu otworu, co sprawia, że metoda ta jest jednak stosunkowo rzadko wykorzystywana w Polsce.
Mikropale - efektywne wzmacnianie fundamentów
W przypadku trudnych warunków terenowych i komplikujących budowę domu warunków wodno-gruntowych, doskonale sprawdzają się mikropale – nazywane również palami małośrednicowymi. Są one jedną z najskuteczniejszych technologii służących do wzmacniania fundamentów. Mikropale wyróżniają się niewielkim przekrojem poprzecznym, dzięki czemu ich podstawa jest w stanie przekazać do gruntu jedynie niewielkie obciążenia, a tym samym zapewnić szerokie możliwości zastosowania.
Podsumowując, w budownictwie istnieje wiele rodzajów pali stalowych, które różnią się swoimi zaletami i zastosowaniami. Wybór odpowiedniego rodzaju pala jest kluczem do sukcesu każdej inwestycji budowlanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana