Jak dbać o bramę automatyczną zimą?
Bramy automatyczne przy wjeździe na posesję lub w garażach cieszą się dużą popularnością. Są funkcjonalne i wygodne, ale trzeba o nie właściwie dbać. Problemy zwykle pojawiają się późną jesienią i zimą, gdy na elementach bramy zbierają się liście, gromadzi się śnieg czy zamarza woda. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę i czego unikać, aby zapobiec usterkom bramy automatycznej podczas zimy.
Odpowiedni sprzęt i montaż
O funkcjonalności bramy automatycznej podczas zimy możemy zadecydować już na etapie zakupu i montażu. Wybór odpowiedniej jakości bramy, a przede wszystkim jej kluczowych elementów, taki jak automatyka, zawiasy czy wytrzymałe skrzydła, pozwoli nam uniknąć wielu problemów w późniejszych latach. Wysokiej jakości bramy garażowe oferuje firma Bow-Max z Zielonej Góry. Duże znaczenie dla niezawodności systemu ma także prawidłowy montaż. Niedociągnięcia, których nie zauważymy po zamocowaniu podzespołów, na pewno ujawnią się, gdy temperatura spadnie poniżej zera lub brama zostanie wystawiona na działanie ulewnych deszczy czy śniegu. Ponadto, nieprofesjonalny montaż powoduje nadmierne obciążenie łożysk, a w konsekwencji – szybsze zużycie lub całkowite zniszczenie.
Bieżąca konserwacja i odśnieżanie
Automatyczna brama to duże ułatwienie, ale również ryzyko zawodności, szczególnie podczas zimy i jesieni. Śnieg czy lód na zawiasach czy fotokomórce może uniemożliwić swobodne zamykanie i otwieranie lub spowodować zacięcie mechanizmu w najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić, aby uniknąć tej kłopotliwej sytuacji? Przede wszystkim należy na bieżąco kontrolować stan podzespołów, regularnie usuwać śnieg, lód czy liście ze szczelin i innych zakamarków. Co jakiś czas warto też sprawdzić stan łożysk i zastosować smar do zawiasów.
Czego unikać?
Oprócz regularnych konserwacji, należy też pamiętać o czynnościach, których nie należy robić. Mowa tu głównie o nieostrożnych próbach naprawy bramy w przypadku usterki. Zawsze przed “ręcznym” zamknięciem lub otwarciem automatycznej bramy garażowej trzeba zbadać przyczynę awarii. Może się bowiem zdarzyć, że będzie ona błaha – np. bateria ulegnie szybszemu zużyciu z powodu niskich temperatur. Specjaliści przestrzegają też przed zagarnianiem śniegu przez skrzydło bramy w momencie otwierania. Może to grozić przeciążeniem i uszkodzeniem automatyki. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zidentyfikować przyczyn problemu, ani ich usunąć, zawsze lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana