Jak zrobić schody oraz jakie są ich rodzaje?
Jesteś w trakcie budowy domu lub urządzania piętrowego mieszkania? Dowiedz się, jakie są rodzaje schodów. Wiszące, kręcone, a może modułowe? Monolityczne czy prefabrykowane – czym się różnią? W naszym poradniku przeczytasz, jak je najlepiej montować. Sprawdź, jakie powinny mieć wymiary. Jak bardzo szerokie muszą być stopnie? Jak wybrać oświetlenie? Sprawdzamy!
Jakie wyróżnia się rodzaje schodów?
Podczas budowy domu najlepiej podjąć decyzję, jaką wybiera się konstrukcję na schody czy balustrady. Szczególnie jest to ważne w przypadku schodów żelbetowych. Taką konstrukcję zamawia się zazwyczaj w sklepie lub bezpośrednio u stolarza. Popularne są schody drewniane modułowe czy stalowe. Cechują się prostotą i łatwą instalacją. W przypadku schodów żelbetowych mogą być monolityczne lub prefabrykowane. Monolityczne wykonuje się z betonu i zbrojeniowych prętów. Z kolei prefabrykowane tworzy się z gotowych części zabetonowanych w odpowiednio przygotowanych ściennych bruzdach. Są przy tym wytrzymałe i stabilne. Wykazują się wysoką ognioodpornością.
Natomiast schody modułowe drewniane lub stalowe instaluje się podczas etapu wykańczania domu lub rozbudowy. Są to konstrukcje samonośne, które montuje się około 2 dni. Warto się uzbroić w cierpliwość – trzeba na nie czekać nawet kilka tygodni. Nierzadko modele wyróżniają się konstrukcją ze stali i stopniami z drewna.
Oprócz tego wyróżnia się schody:
- proste jednobiegowe
- dwubiegowe ze spocznikiem
- kręcone
- zabiegowe
- trójbiegowe
Schody kręcone i wiszące
Schodami kręconymi nazywa się schody spiralne. Występują w formie trójkąta, trapezu bądź danego wycinka koła. Montuje się je wokół słupa znajdującego się w centrum otworu stropowego. Do wyboru są konstrukcje do zamontowania, wyroby modułowe lub możesz się zdecydować na wykonanie konstrukcji i specjalne przygotowanie. Schodami wiszącymi określa się natomiast półkowe lub wspornikowe. Ponieważ nie mają widocznych połączeń, przypominają półki do wspinania się. Z kolei druga nazwa związana jest z użyciem niewidocznych wsporników. Dzięki nim można zainstalować stopnie do nośnej ściany. Konstrukcje wykonuje się z drewna dębowego lub egzotycznego na przykład wenge lub merbau. Drewno może być przy tym poddane obróbce. Na życzenie można drewno poddać procesom bejcowania, olejowania, bielenia, lakierowania czy wędzenia.
Jaki materiał wybrać? Montaż
Najlepiej wybrać belki policzkowe, a do tego dobrać stopnie i podstopnice. Następnie dobrze jest wszystko polakierować. Lakieruje się co najmniej 3 razy, a potem odczekuje około 2 godzin. Cały proces montowania sprowadza się do następujących kroków:
- zainstalowania pierwszego, czyli najwyższego stopnia. Mocuje się go do lica stropu z użyciem śrubek
- wypoziomowania stopni
- mocowania reszty stopni – dokręca się kolejne od dołu z użyciem śrub, których długość powinna wynosić 300 mm a średnica – 22 mm
- podpierania stopni
- zainstalowania 2 ostatnich stopni – łączy się je w jeden moduł
- nawiercania otworów w podłodze – pozwala to przytwierdzić stopnie do podłogi
- poziomowania, przytwierdzania i mocowania – do montowania sprawdzą się kołki
- maskowania kotew i zainstalowania balustrady
- zamontowania poręczy
Nie można również zapomnieć o barierkach na schody.
Jakie są główne wymiary stopni?
Wysokość stopni h= 14-19 cm. Bardzo wygodne schody to 15 cm, wygodne 16 cm, a przeciętne 17. Szerokość stopni wynosi za to s-25-32 cm. Oznacza to, że schody są bardzo wygodne w przypadku 32 cm, wygodne – 30 cm a podrzędne – 25 cm. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stopniami zabiegowymi i wachlarzowymi mierzonej w odległości 40 cm od balustrady powinna wynosić nie mniej niż 25 cm. Ich szerokość powinna być co najmniej 10 cm, a przy wygodnych schodach wynosić 16 cm. Ważne, by wszystkie stopnie w biegu miały podobną wysokość. Dobrze, aby stopnie były antypoślizgowe.
Jakie oświetlenie schodów wybrać?
Podświetlenie stopni schodowych będzie niezwykle przydatne. Pozwoli na użytkowanie ich wieczorami. Wystarczy umieścić w konstrukcji stopni lampki LED. Dzięki temu nie trzeba włączać dodatkowego światła. Schody stają się wówczas ciekawym elementem dekoracyjnym. Poza tym można wybrać zawieszone na ścianie kinkiety. Dobrym rozwiązaniem będą łączniki, które można włączać i gasić nie tylko na górze, ale też na dole konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana