W jakich formach złom stalowy jest przyjmowany na skupach?
Działalność skupu złomu wpisuje się w trend dbania o planetę. Oddając do niego surowce, bierze się czynny udział w procesie recyklingu, a więc odzyskaniu cennych materiałów. Pozwala to na zmniejszenia skali ich wydobycia, a więc nadmiernej eksploracji środowiska naturalnego przez człowieka. Do ponownego przetworzenia nadaje się wiele materiałów. Dowiedz się, co można oddać do skupu złomu!
Najpopularniejsze formy złomu stalowego
Złomem określa się odpady produkcyjne, stalowe konstrukcje z rozbiórek, nieskorodowane ścinki blach. To również wióry stalowe, cięte elementy oraz produkty poamortyzacyjne. Są one segregowane, przetapiane i ponownie wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Jest wykorzystywany w wielu gałęziach produkcji, z uwagi na cenne właściwości.
Należy wyróżnić dwa rodzaje tego rodzaju odpadu:
wsadowy – elementy przekazywane do hut, gdzie są przetapiane w piecach,
niewsadowy – przed przetworzeniem konieczne jest poddanie go specjalnej obróbce termiczno-mechanicznej. Można go dodatkowo podzielić na złom ciężki i lekki. Pierwszy to elementy o grubości wynoszącej minimum 6 mm, np. pręty zbrojeniowe, grube rury. Druga grupa to przedmioty i odpady o grubości wynoszącej maksymalnie 4 mm. Jest to np. blacha.
Złom stalowy jest częstym przedmiotem recyklingu. Na ogół ma on formę złomu cienkiego, a więc elementów o grubości poniżej 4 mm. Gama odpadów stalowych jest bardzo szeroka. Jak wskazują specjaliści firmy Caban Recykling, surowce te nie powinny być zanieczyszczone. Należy oddzielić od nich np. części plastikowe.
Zalety skupu złomu stalowego
Skup złomu to punkt, w którym można również oddać złom stalowy w różnej formie. Stal to najpopularniejszy stop, stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Z uwagi na fakt, iż produkowane z niego przedmioty są użytkowane na co dzień, ważne jest segregowanie odpadów stalowych.
Oddanie złomu stalowego do skupu przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest to, że proces produkcyjny oparty na recyklingu jest tańszy niż wytworzenie nowego surowca. Efektywnie można zagospodarować:
złom poamortyzacyjny – zużyte oraz zniszczone i uszkodzone obiekty, konstrukcje, maszyny oraz wyroby. Do najważniejszych jego źródeł należą zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe czy podmioty transportu;
odpady produkcyjne – powstają podczas wytwarzania stali, jej przeróbki plastycznej i mechanicznej. Najwięcej produkują go odlewnie, stalownie, warsztaty obróbki mechanicznej stali.
Osobna kategoria to złom puszek stalowych, głównie po produktach spożywczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana